Hakkında

Kurdî | English

Govend Istanbul, Arjen Brusk tarafından kurulan ve başlatılan Kürt dansları govend kursu, dans müzik ritim eğitimleri, dans gecesi konserleri, gösteri etkinlikleri organizasyonu, projeleri, ilk özel uluslararası Kürtçe Govend Dans Okulu’dur. Çalışmaları ve etkinlikleri tiyatro ve dans stüdyolarından, konser ve etkinlik mekanlarına, dünyanın farklı yerlerindeki akademik ve profesyonel kültür-sanat sahnelerine kadar bir çok yerde yaparak kendi kültürel alanında tüm renkliliğiyle yaşamakta olan bu dansları ve govend kültürünü dünyanın çeşitli dans ve müzik kültürleriyle biraraya getirerek, kurs ve konser etkinlikleriyle tanıtarak dünya kültürler arası dans ve müzik buluşmalarında temsil etmiştir. Kültür ve sanat çevrelerine taşıyarak uluslararası dans etkinliklerinde Kürt danslarının tanınmasını ve yayılmasını sağlamıştır. Kültür sanat alanlarının gittikçe azalmaya doğru gittiği, sahne ve stüdyoların kapanmaya başladığı bu dönemde, bu yeni kursları ve etkinlikleri İstanbul’daki çeşitli stüdyo, sahne ve etkinlik yerlerinde yaparak bu mekanları canlandırmıştır. Böylece farklı kültürler ve disiplinlerarası  dans gecelerinin de yolunu açmıştır.

Yeni bir dans kursu, yeni bir dans gecesi eğlencesi ortaya çıkarmıştır. Artık Kürt Dansları ve Govend Kurslarımız, Govend gecelerimiz, dans gecelerimiz, dans konserlerimiz, kültürler arası govend gecelerimiz var, hayırlı olsun! Umarız dünyadaki tüm stüdyolarda ve mekanlarda, tüm kültürlerle Govend kursları ve dans geceleri etkinlikleri yaygınlaşır, kültürler danslarla biraraya gelmeye ve birlikte dans etmeye devam eder. Tabi, dansları güzel icra ederek! İyi eğlenceler!

Elbette hikayemiz bu kadar kısa değil, uzun… Şimdilik özet geçiyoruz ve yeni projeler üzerinde çalışıyoruz. Az laf, çok iş. Bu danslar üzerine daha yapacak çok işimiz var. Birçok yeni projeyi hayata geçirmeyi heyecanla bekliyoruz. Şu an küresel salgından dolayı toplu etkinliklerimiz durmuştur ve stüdyomuz kapalıdır. Bu bir süre daha böyle devam edecek gibi görünüyor. Bir süre daha birlikte dans edemeyeceğiz gibi görünüyor. Gelişmelere göre yeniden birlikte olacağız!

Online dersler devam ediyor! Bize katılın!

Kayıt için: govendistanbul@gmail.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Kürt Dansları Govend Kursu

Govend Kürt Dansları kursumuz haftada bir defa yapılmaktadır. Arjen Brusk tarafından hazırlanan ve başlatılan kurs kapsamında geniş bir coğrafyadan seçilen rengarenk bir repertuar, yeni, özgün ve nitelikli bir dans eğitimiyle öğretilmektedir. Derslere başlangıç seviyesinden başlanarak, her hafta aynı gün ve saatte yapılarak, aylık döngülerle çalışmalara devam edilmektedir. Kurs kapsamında, Kürt danslarının temel adımları ve Kürtlerin belirgin dansları öğretilmektedir. Daha genel anlamda ise, Mezopotamya, Anadolu ve Kuzey Ortadoğu coğrafyasında doğup gelişen danslar, “halk tarafından yapıldıkları şekliyle” temel alınarak çeşitli düzenlemelerle öğretilmektedir. Derslerde genel dans eğitiminin yanı sıra, danslarda özel düzenlemeler, temel repertuar eğitimi, danslarda karakteristik inceleme-teknik-analiz ve solo doğaçlama çalışmalarına yer verilmektedir. 8 aylık eğitim süresini tamamlayacak bir öğrenci, ortalama bir öğrenci performansı sergilemesi koşuluyla, hemen hemen tüm govend müzikleri eşliğinde dans edebilecek bir seviyeye gelmektedir.

Çalışmalar Kürt danslarının tümünü kapsayarak ortak dans adımlarından oluşan özel ve zengin bir repertuarla, temel bir dans tekniği eğitim programıyla yapılan govend derslerinden oluşur. Kursa katılanlar başlangıç seviyesinden başlayarak, merkezinde govend kültürünün olduğu temel dans eğitimi alır. Temel eğitimden sonra her yerde dans edebilecek bir seviyeye gelir. Ardından orta-ileri seviye çalışmaları devam eder.

Derslerde; Mezopotamya’da, Anadolu’da ve Orta Doğu coğrafyasının büyük bir bölümünde ortaya çıkan ve köklenen Kürt dansları ve govendlerin; ‘halk içinde yaşayan hali’ temel alınarak, özel düzenlemelerle yürütülen çalışmaların yanı sıra genel olarak; temel repertuar eğitimi, govendlerin karakteristik inceleme-teknik analiz çalışmaları ve dansta solo doğaçlama çalışmaları yer alır.

Ayrıca dersler, Kürt müziği derlemeleri ve araştırmaları arşiv kayıtlarından müziklerin yanısıra dahol, bendir-erbane, misafir dengbêjler eşliğinde, bazen de birlikte söyleyerek oluşan müzikler eşliğinde yapılmaktadır.

Govend Kürt Dansları Hakkında

Kürtçe’de dans kelimesi govend, dilan, bazdan, lîstin, semah, reqs, helperke isimleriyle hayat bulmaktadır. Arjen Brusk tarafından yapılan araştırmalar ve çalışmalarla derlenen, Kürtçe “söyleme ve dans etme” anlamına gelen Govend, tüm Kürt danslarının genel adıdır. Düğünler başta olmak üzere, çeşitli bayramlarda, şenliklerde, şölenlerde, hasat zamanlarında ve diğer özgün durumlarda bolca dans eden Kürt toplumunun zengin bir dans kültürü vardır. Kürt dansları bölgeden bölgeye çeşitlilik göstermekle beraber, bütün Kürtlerin icra edebildiği ortak danslar da mevcuttur. Kendi doğal gelişimi içinde her Kürt kendi bölgesinin ve yakın bölgelerin danslarını doğal alanında ve kültürün içinde yetişerek öğrenmektedir. Danslar genellikle birlikte söyleyerek bazen davul, bendir, darbuka, mey, kaval, klarnet, kemençe, zurna, erbane (def) ve diğer bazı enstrümanlar eşliğinde icra edildiği gibi, herhangi bir enstrüman kullanılmadan, kızlı erkekli atışmalarla şarkılar söylenerek icra edilen danslar da vardır. Kürt dansları önemli ölçüde birlikte dans etmeyi esas alan grup danslarıdır, bununla birlikte kimi danslarda özellikle dansın başındaki kişinin solo ve doğaçlama yaptığı durumlara da sıklıkla rastlanır. Hız olarak Kürt danslarının çoğu orta tempodadır; ama kimi bölgelerde bazı hızlı tempolu danslara rastlamak da mümkündür. Aynı şekilde ağır tempolu danslar da vardır. Beden kullanımı bakımından Kürt danslarında yoğun olarak ayak, diz ve kollar olmak üzere beden bir bütün halinde kullanılmaktadır.

Arjen Brusk

Dansçı, müzisyen, eğitmen, koreograf, sunucu, performans sanatçısı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuarı Geleneksel Danslar bölümü mezunu olan Arjen, üniversiteye girdiği 2004 yılından beri yurtiçi ve yurtdışında aktif olarak dansçı, müzisyen, eğitmen, koreograf, sunucu ve performans sanatçısı olarak çalışmaktadır. Akademide ve çeşitli sanat topluluklarında bale, çağdaş dans, geleneksel danslar, dünya dansları ve müziği, beden perküsyonu, hareket, ses, ritim, beden, koreografi ve sahneleme üzerine eğitim, üretim ve performans çalışmalarında bulundu. Sultans of the Dance – Anadolu Ateşi, Troya Dance, Doğu’nun Kapıları, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu – Kardeş Türküler, Destar Thearte – Şermola Performans, Görmeyeri Tiyatro, Bi’takım Oyuncular Tiyatrosu, Ara & Şamiram Dance Project, KeKeÇa Beden Perküsyonu Topluluğu, International Body Music Festival, Festival Carioca De Danca Circular Sagrada, Comunidade Dedo Verde toplulukları ile çalıştı. Yurt içi ve yurt dışında, ulusal ve uluslararası çeşitli tiyatro ve dans prodüksiyonlarının koreografilerini ve müziklerini yaptı, tek kişilik performanslar sundu. Destar Theatre – Şermola Performans’ın Serencama Qijikan oyunu ile Özgün Tiyatro Müziği Ödülü aldı.

İstanbul’da kurduğu Govend Istanbul projesi ile Kürt Dansları Govend Kursu, Dans Geceleri ve Konserlerini başlattı. Bu çalışmaları Avrupa’dan Amerika’ya ve dünyanın birçok yerine kadar uzandı ve dans-müzik çevresinde yeni bir etki yarattı. Çeşitli dans-müzik disiplinlerini bir araya getirerek kültürler arası dans-müzik konserleri yönetti ve sundu. Yaptığı tek kişilik performanslarla, konserlerle ve kurslarla govend kültürü ve Kürt danslarını dünyanın birçok yerine taşıdı. Makamlar, usüller, velveleler ve govendlerin batı müziğiyle ve dünya danslarıyla bir araya geldiği konserlerinde Arjen, geleneksel dansları temel alarak yaptığı interaktif doğaçlama dans gecesini masalsı ve müzikal bir tınıda işliyor, çağdaş bir müzikal dille bizlere bizden hikayeler anlatıyor. Doğu ile Batı’nın, geleneksel ile çağdaşın ve farklı kültürlerin bir araya geldiği canlı bir dans müzik gecesi konseri sunuyor. Arjen, aynı zamanda ulusal ve uluslararası topluluklarla çeşitli ve yeni projelerine devam etmektedir.

arjenbrusk.com